Masz mały ogród? – Projektowanie małych przestrzeni

Ogród japoński

Z pewnością każdy z nas słyszał o ogrodach japońskich. Jest to taka forma kształtowania krajobrazu przy której nie można przejść obojętnie. Zachwyca harmonią i prostotą kompozycji, starannością, elegancją, subtelnymi kolorami. Oparta jest na specyficznej filozofii dalekiego Wschodu, a jej założenia mają przypominać naturalny krajobraz .Zarówno rośliny jak i mała architektura mają charakter symboliczny. Przy tym jest ogrodem w naszym kraju rzadko spotykanym, egzotycznym, wręcz nie możliwym do stworzenia.

Faktycznie, założenie ogrodu japońskiego nie jest łatwym zadaniem. Należy poświęcić wiele starań, czasu i pieniędzy. Ogranicza nas niewielka powierzchnia oraz brak czasu niezbędnego do pielęgnacji takiego założenia. Jednak nie jest to zadaniem niemożliwym do wykonania. Jeżeli jesteś zainteresowany, z chęcią Ci w tym pomożemy.

Jeżeli posiadasz mały ogródek to będzie on idealny do urządzenia w japońskim stylu. Jeżeli jednak dysponujesz większym obszarem i nie możesz sobie pozwolić na tak duże przedsięwzięcie to uspokajamy Cię – i Ty możesz w swoim ogrodzie poczuć namiastkę japońskiego stylu. Możesz urządzić tylko niewielki fragment swojego ogrodu, utworzyć rabatę lub zakątek z kilkoma charakterystycznymi elementami, które będą go przypominać. Najczęściej ogrody japońskie powstają jako niewielkie, wydzielone elementy dużego ogrodu lub są jedynie stylizowane na styl japoński. Rzadko kiedy sztywno trzymają się reguł japońskiego stylu, jednak zachowują jego specyficzny charakter.

Rośliny w ogrodach japońskich

Jako, że klimat w Polsce odbiega od tego na dalekim Wschodzie nie możemy używać takich samych gatunków roślin. Jednak i tu nie ma problemu gdyż możemy wręcz przebierać w nowo powstałych odmianach gatunków przystosowanych do naszego trudnego środowiska. Szukamy również bardzo podobnych zamienników.

Przykładowe gatunki roślin w ogrodzie na styl japoński

Byliny: astry (Aster), chryzantema ogrodowa (Dendranthema), dalia (Dahlia), liliowce (Hemerocallis), peonie (Paeonia), kosaćce (Iris), tawułki (Astilbe) i zawilce (Anemone).
Krzewy i pnącza: azalia japońska i rododendron (Rhododendron), jaśminowiec (Philadelphus), ostrokrzew (Oxalis), ligustr (Ligustrum), glicynia (Wisteria).

Drzewa: klon palmowy (Acer palmatum) i japoński (Acer japonocum), miłorząb chiński (Ginko biloba), magnolia (Magnolia), ozdobne wiśnie (Prunus), sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora), japońska (Pinus densiflora) oraz sosna czarna (Pinus nigra).

Opis koncepcji:
Koncepcja przedstawia propozycję fragmentu ogrodu japońskiego. Zastosowano roślinność stylizowaną roślinnością japońską o zróżnicowanej wysokości. Jako symbol wody zastosowany został jasny żwir. Stylu japońskiego dopełniają kamienie ułożone wzdłuż rabaty oraz parawan i lampy w stylu japońskim. Koncepcję można z powodzeniem wkomponować w swój ogród. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze warunki panujące w naszym ogrodzie będą odpowiednie dla przedstawionej kompozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z doświadczoną osobą, która zajmuje się na co dzień projektowaniem krajobrazu.

Gatunki zastosowane w koncepcji:

Sosna czarna (Pinus nigra), Sosna górska (Pinus mugo), Magnolia pośrednia odmiana ‘Lennei’(Magnolia soulangeana ‚Lennei’) , Magnolia pośrednia odmiana ‘Aleksandrina’(Magnolia soulangeana ‚Aleksandrina’),Azalia japońska (Azalea japonica), Żywotnik zachodni odmiana ‘Danica’ (Thuja occidentalis Danica ), Funkia odmiana ‘Sum and Substance’( Hosta ‘Sum and Substance’) – See more at: http://ogrodlokalny.pl/projektowanie-ogrodow/masz-maly-ogrod-projektowanie-malych-przestrzeni#sthash.f6Wws9pS.dpuf

Zostaw nam swój komentarz