Tawuła japońska to zdecydowanie jedna z najbardziej lubianych odmian przydomowych krzewów. Nic dziwnego, bo rośliny z tego rodzaju charakteryzują się wyjątkowo wysokim progiem odporności na wszelkie zjawiska atmosferyczne, w tym także mróz, suszę czy zanieczyszczenia powietrza. W dodatku tawuła japońska wymaga minimalnego nakładu pracy w zakresie pielęgnacji, a przy tym w większości przypadków imponująco kwitnie, więc pozwala na stworzenie inspirującego ogrodu zaledwie przy wykorzystaniu kilku jej odmian. By radość z pięknego terenu była prawdziwie beztroska konieczne jest spełnienie pewnych warunków, które przedstawiamy Państwu poniżej.
Pielęgnacja Tawuły Japońskiej
Pozornie niewymagający krzew, jakim jest tawuła japońska, w rzeczywistości oczekuje pewnej dozy poświęcenia ze strony hodowców. W kwestii podlewania tawuła spokojnie zadowoli się nawet sporadycznym dostarczaniem wody, bowiem rośliny te całkiem dobrze znoszą suszę, a nawet zdecydowanie lepiej czują się w podłożu delikatnie przesuszonym niż zbyt mokrym i ciężkim. Brak zainteresowania wilgotną glebą, japońska odmiana tego popularnego krzewu rekompensuje dość zdecydowanym umiłowaniem żyznego gruntu. Z tego powodu warto zadbać o regularne wzbogacanie ziemi wokół sadzonek i przynajmniej raz w roku skorzystać z dobrodziejstw zwykłego kompostu, bądź nawozów mineralnych. Nawożenie dobrze jest zgrać z zabiegiem spulchniania gleby, bo tawuła japońska najlepiej rośnie w gruncie lekkim i suchym. Kosmetyka naszej tawułki dodatkowo musi zawierać punkt usuwania chwastów i ten zabieg najlepiej wykonywać regularnie – w zależności od aktualnych potrzeb i gęstości chwastów wokół darni.
Jak przycinać Tawułę?
Przycinanie krzewów to bezapelacyjnie najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, jaki trzeba wykonywać na rzecz tawuły japońskiej. Regularnie przycinane pędy wpływają nie tylko na zdrowie rośliny, ale także na jej estetyczny wygląd oraz ułatwiają uzyskanie pożądanego kształtu w ostatecznym stadium rozwoju krzewu. Japońska odmiana tawuły z reguły powinna zostać zachowana w formie niewysokiej elipsy, lekko przywodzącej na myśl delikatnie spłaszczoną poduszkę. Pędy zatem zawsze przycinamy półkoliście na całej szerokości krzaka, a zabieg pierwszy raz w sezonie wykonujemy wiosną, kiedy to gałęzie skracamy do około 30 – 50 cm nad ziemią, w zależności od indywidualnych potrzeb odmiany krzewu. W ten sposób odsłonimy świeże pędy i jednocześnie pozbędziemy się okazów starych i martwych. Kosmetyczne przycinanie praktycznie można połączyć z profilaktyką zarażenia krzewu pasożytami – usuwając stare gałęzie warto sprawdzić wszystkie pędy pod kątem zainfekowania i najzwyczajniej w świecie usunąć niepokojące oznaki, by choroba nie rozprzestrzeniła się na zdrowe obszary rośliny.
Odmiany Tawuły Japońskiej
Tawuła japońska to rodzina krzewów niemal karłowatych, rzadko przekraczających wysokość 1 metra. Japońskie „siostry” charakteryzują się przede wszystkim kulistą bądź eliptyczną formą oraz intensywnie rozkwitającymi kwiatostanami w białym (np. Albiflora) lub częściej różowym kolorze. W rabatkach polskich ogrodów najczęściej można natknąć się na kwitnące odmiany Forebelli, Dart’s Red, Japanese Dwarf, Golden Princess czy Crispa, które cechują się gęsto rozmieszczonymi kwiatami, zebranymi w pokaźnych gronach. Tawuła japońska kryje w sobie wiele tajemnic, dlatego szczególnymi odmianami tego pochodzącego z Dalekiego Wschodu krzewu są np. Magic Carpet i Macrophylla, zachwycających niebanalną fuzją kolorów. Młode pędy bowiem wyrastają w kolorze intensywnej czerwieni, zaś „dorosłe” gałęzie przybierają postać okoloną zielonymi liśćmi, co daje efekt „płonących” końcówek rośliny. Jesienią Magic Carpet i Macrophylla zmieniają swój odcień na płomiennie czerwony z nutą brązu, czym diametralnie odmieniają nawet najprostszy, ogrodowy design. Dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań tawuła japońska ma w zanadrzu odmiany Goldflame, czy Golden Carpet, których głównym znakiem rozpoznawczym jest imitujący złoto – żółty kolor odcień zieleni.