Często zdarza się tak, że właściciele małych ogrodów lub balkonów całkowicie rezygnują z uprawy warzyw. A to jest duży błąd! Warzywa z powodzeniem można uprawiać w skrzyniach. Taki ogród warzywny w skrzyniach będzie naprawdę świetnym pomysłem na własną uprawę ekologiczną warzyw. Jak go założyć, jakie wybrać i jak pielęgnować warzywa w skrzyniach? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Uprawa warzyw w skrzyniach pozwala na bardzo duże zróżnicowanie gatunków, nawet na bardzo małej powierzchni. Dzięki temu uprawiając warzywa w skrzyniach możemy zapewnić w każdej skrzyni inny rodzaj podłoża, który jest zróżnicowany pod kątem zasobności składników pokarmowych. To pozwoli na uprawianie danej rośliny zgodnie z jej indywidualnymi potrzebami. Ogród warzywny w skrzyniach zapewnia większą ilość plonów na bardzo małej powierzchni. Jest tak, ponieważ warzywa sadzimy tutaj nieco gęściej niż w uprawie polowej. Planując uprawy warzyw w skrzyniach powinniśmy najpierw zastanowić się jakie rośliny chcemy uprawiać. Następnie weryfikujemy, czy sprawdzą się one w uprawie pojemnikowej. Koniecznie pamiętajmy o tym, że warzywa najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach.
Które warzywa można uprawiać w skrzyniach?
A zatem, ogród warzywny w skrzyniach można zagospodarować wieloma gatunkami warzyw. Mogą one mieć zarówno krótki okres wegetacji, jak i długi. Idealnie sprawdzą się: sałata, rukola, szczypiorek, rzodkiewka, koperek, pietruszka, pomidory koktajlowe. W skrzynie można też śmiało wysiewać karłowe odmiany fasoli szparagowej. Natomiast warzywa o krótkim okresie wegetacji, takie jak: sałata, rzodkiewka czy rukola możemy zbierać kilka razy w roku. Do takiej uprawy warto jest poszukać warzyw w wersji mini, takich jak: kapusta biała, kapusta czerwona czy kapusta włoska. Warzywa, które mają mniej wymagań pod względem termicznym można wysiewać bezpośrednio do skrzynek, w takich samych terminach, jak warzywa uprawiane na polu.
Uprawa ziemniaków w skrzyniach
Okazuje się, że w skrzyniach można uprawiać także ziemniaki. Takie podkiełkowane bulwy umieszcza się na 10 – 15 cm warstwie podłoża bardzo przepuszczalnego i zasypuje się kolejną warstwą ziemi. W miarę, jak rozwija się część nadziemna dosypuje się ziemię, aż do zapełnienia skrzyni. Następnie czekamy, aż ziemniaki zakwitną. Gdy część nadziemna zacznie zamierać można rozpocząć wykopki. Należy pamiętać o tym, że zielone ziemniaki nie nadają się do spożycia. Dlatego po wykopaniu pierwszych sztuk, możemy zweryfikować, czy ziemniaki są już dojrzałe, czy trzeba jeszcze trochę zaczekać. Ważne jest, aby uprawa ziemniaków nie była prowadzona tuż obok pomidorów, ze względu na łatwe przenoszenia się zarazy ziemniaczanej.
Jak pielęgnować ogród warzywny w skrzyniach?
Po pierwsze bardzo ważne jest regularne podlewanie. Dlaczego? Ano dlatego, iż ziemia w skrzynkach jest wyniesiona ponad poziom gruntu i szybciej wysycha. Dlatego też warzywa w skrzyniach trzeba podlewać nieco częściej. Natomiast w czasie, w którym mogą wystąpić przymrozki, podlewamy skrzynie rano, gdyż wieczorem nawadnianie może doprowadzić do przemarznięcia bryły korzeniowej warzyw. Po drugie jeśli podczas sadzenia warzyw w skrzyniach nie zastosowaliśmy żadnego nawozu, jedynie tylko żyzną ziemię pod warzywa to warto podlać rośliny płynnym nawozem organicznym. Jest nim np. biohumus, który na pewno odżywi i dostarczy naszym warzywom potrzebnych składników pokarmowych.