Wełnowce (Pseudococcus/Planococcus)
Szkodniki te z wyglądu przypominają niewielkie białe, puszyste pęcherzyki osiągające co najwyżej 4mm długości. Wełnowce są pokryte woskowatą wydzieliną, produkowaną przez ich ciała, która ochrania zarówno je same jak i jajeczka. Gdy przyglądamy się z daleka koloni wełnowców dostrzegamy kłaczek wełny przyczepiony do rośliny. To właśnie te kłębki waty kryją w sobie małe pełzające owady.
Szkodliwość
Wełnowce stają się zagrożeniem dla roślin będących uprawianych w szklarniach, oranżeriach czy ogrodach.
W tym samym czasie na roślinie mogą przebywać zarówno młode jak i dorosłe osobniki wełnowców, gdyż w ciepłych i wilgotnych warunkach mnożą się one przez cały rok. Wełnowce na kaktusach żerują na młodych częściach rośliny oraz w zagłębieniach między bocznymi pędami. Szkodniki te wysysają sok z rośliny przez co przyczyniają się do zahamowania wzrostu rośliny i stopniowego pogarszaniu się jej stanu. Rośliny stają się słabe i wrażliwie na choroby.
Wełnowce na storczykach często atakują pachwiny liści oraz inne trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie splecionych łodyg. Liście zaczynają żółknąć, brązowieć i opadać. Żerujące szkodniki wydalają na liście lepki miód spadziowy, który często czarnieje po skolonizowaniu przez grzyby czarnej pleśni. Liczne gatunki wełnowców zawlekane są do nas z owocami cytrusowymi.
Wełnowce zwalczanie
Domowe sposoby: Jedną z metod zwalczania wełnowców jest przecieranie liści i łodyg (watą bądź patyczkami kosmetycznymi) roztworem wody i 50% alkoholu, w stosunku 10:1 wraz z dodatkiem nie wielkiej ilości płynu do mycia naczyń.
Metody chemiczne: Spryskiwanie roślin pestycydami, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Preparaty takie to: Actellic 50EC, Mospilan, które trzeba używać dwu-trzykrotnie w siedmiodniowych odstępach, aby pozbyć się kolonii wełnowców. Można także zastosować pałeczki Provado Combi Pin lub aerozol Provado Plus AE.
Metody biologiczne: Wełnowiec to szkodnik chętnie zjadany przez australijską biedronkę wełnowcową Cryptolaemus montrouzieri, którą można wprowadzić do środowiska latem, kiedy temperatura wzrasta powyżej 10 °C.