Zioła w ogrodzie: jak zacząc je uprawiać? Kompendium wiedzy

Zioła w ogrodzie wcale nie muszą wyrastać na wielkich grządkach, prawda jest taka, że pod ich uprawę wystarczy zaledwie niewielki fragment ziemi. Jeśli chcesz zacząć uprawiać zioła w swoim ogrodzie i stworzyć ogródek ziołowy, to zobacz na co warto zwrócić uwagę i jak zacząć swoją przygodę z ziołami w ogrodzie.

Zioła w małym ogrodzie

Zioła w ogrodzie nie potrzebują naprawdę dużych grządek do tego, aby zaczęły w nim rosnąć. Spokojnie sobie poradzą, jeżeli pod uprawę każdego gatunku przeznaczysz od 0,25 do 2 metrów kwadratowych przestrzeni. Możesz też zdecydować się na to, aby zioła uprawiać w pojemnikach lub doniczkach. To jak duży jest ogródek ziołowy i ile miejsca w ogrodzie zajmują w nim zioła powinieneś zadecydować Ty sam oraz Twoje potrzeby. Tak samo jest z całym ogrodem, nie tylko z ziołowym. Jeśli przydomowy ogród nie jest zbyt duży to możesz zdecydować się na to, aby przybrał on formę:

  1. Chodnika ziołowego – wszystkie zioła, które zostaną tam posadzone będą umiejscowione pomiędzy płytami kamiennymi, które będą tworzyć dróżkę, bądź też powierzchnię tarasu.
  2. Pachnącego kobierca – nisko umiejscowione gatunki ziół, jak chociażby rumian szlachetny, macierzanka tymianek, mięta polej, będą w stanie wytworzyć powierzchnie jednorodną cechującą się wielkością rzędu 1 metra kwadratowej.
  3. Rabaty – czyli nic innego jak mniej bądź też bardziej swobodna kompozycja wybranych przez Was ziół.
  4. Skalnego ogródka – zwanego potocznie skalniakiem.
zioła w ogrodzie
Mięta – PixaBay

Ogródek ziołowy i duży ogród

Jeśli zaś jesteście w stanie pochwalić się ogrodem o naprawdę dużych rozmiarach to będziecie w stanie tutaj zaaranżować osobny ziołowy ogródek kwaterowy. Będą go tworzyły regularne kwatery roślin, które zostaną później przedzielone przez dróżki. Tego typu ogródek jest w stanie być później samoistną częścią o wiele większej części ogrodu, ale również może pełnić inspirację do tego, aby zagospodarować niewielkie przestrzenie takie jak chociażby miejsca blisko domów szeregowych. Zioła w ogrodzie to temat wdzięczny a ich uprawa jest przyjazna początkującym. Ich pielęgnacja nie wymaga zbytniej wiedzy i trudno coś tu zepsuć.

Jak będą prezentować się rabaty obsadzone przez zioła?

Zioła w ogrodzie mogą zostać umieszczone na płaskiej, bądź też wzniesionej rabacie, ta druga powinna posiadać od 40 do 90 centymetrów, dzięki temu pielęgnacja będzie znacznie wygodniejsza, ponieważ nie będzie potrzeby schylania się. Tego typu rabata może cechować się kształtem prostokąta, elipsy czy też koła. Przede wszystkim powinno zwracać się uwagę na to, że najbardziej wygodne w pielęgnacji będą niewielkie, ponieważ mające do dwóch metrów powierzchni, rabaty prostokątne.

Dobrze by było, aby rabaty zostały oddzielone przez dróżki, które mają to do siebie, że nie tylko dają łatwiejszy dostęp do ziół, ale są również w stanie uniemożliwić rozprzestrzenianie się tych gatunków, które są znacznie bardziej ekspansywne niż inne jak chociażby mięta. Tego typu dróżki powinny być dosyć szerokie i mieć minimum 50 centymetrów. Mogą zostać wykonane z cegieł, żwiru czy też płyt betonowych bądź kamiennych. Gdy zioła będą zarastały wolne przestrzenie to wprowadzą zatarcie linii podziału, na wskutek czego kompozycja będzie prezentować się o wiele swobodniej i bardziej spontanicznie.

Rabaty mogą zostać wydzielone, poprzez otoczenie każdej przy użyciu niewysokiego żywopłotu. W przypadku tego typu żywopłotu to zamiast bukszpanu można zdecydować się na pewne drewniejące zioła jak chociażby ruta, cząber, lawenda, hyzop, szałwia, bylica boże drzewko czy też tymianek.

To w jaki sposób na rabacie zostaną rozmieszczone poszczególne zioła w ogrodzie jest zależne od tego jaką ekspansywnością i wysokością będą cechowały się użyte przez Was rośliny.

zioła
Mięta – PixaBay

W jaki sposób powinna wyglądać kompozycja ziół?

Zasady kompozycji są stosunkowo proste i przypominają kompozycję roślin ozdobnych na rabacie:

Wysokie zioła w ogrodzie powinny być umiejscowione w jego centralnej części, zaś reszta powinna być umieszczona tak, aby najmniejsza były u brzegu rabaty. Pozwoli to na zapewnienie wszystkim roślinom dobrych warunków wzrostu.

Jeżeli rabata zostałaby z jednej strony ograniczona przez wysoką ścianę przy pomocy żywopłotu, bądź muru to największe rośliny powinny być posadzone pod ścianą, zaś w głębi powinny się znajdować rabaty, a te najniższe muszą być posadzone z przodu.

Roślinom, które bardzo mocno wyrastają trzeba zagwarantować odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Nie powinny one być umiejscowione obok roślin znacznie bardziej delikatniejszych i gorzej rosnących, ponieważ mogą je bardzo łatwo zagłuszyć. Zioła w ogrodzie miewają tendencję do niekontrolowanego rozrostu.

W przypadku jednorocznych ziół w ogrodzie warto, aby były one posadzone razem, na jednej kwaterze. O wiele łatwiej będzie wyglądała późniejsza uprawa.

Zostaw nam swój komentarz