Tradycyjne podlewanie ogrodów za pomocą węży ogrodowych powoli odchodzi do przeszłości. Coraz częściej właściciele ogrodów decydują się na zainstalowanie nowoczesnego systemu nawadniającego, który zalecany jest zwłaszcza w przypadku ogrodów z rozległymi trawnikami.
Jaki system irygacyjny będzie dla Ciebie odpowiedni?
Systemy irygacyjne bazują na wynurzalnych zraszaczach, niskociśnieniowych zamgławiaczach oraz mikrozraszaczach. Oczywiście elementy składowe każdego zamawianego sytemu dobiera się zawsze w oparciu o konkretne wytyczne klienta. Coraz częstszym rozwiązaniem są systemy, które nie tylko nawadniają ogród, ale także zapewniają odpowiednie nawożenie dzięki precyzyjnym dozownikom.
Stawiając na automatyczne nawadnianie ogrodów, wybieramy innowacyjne systemy, które zasadniczo nie wymagają od nas obsługi. Odpowiednie rozmieszczenie linii kroplujących, mikrozraszaczy oraz zraszaczy wynurzanych to gwarancja, że każdy rodzaj roślinności będzie podlewany w optymalny dla niego sposób. Oczywiście pracą wszystkich wymienionych elementów systemu nawadniającego kierują zaprogramowane uprzednio sterowniki.
W czym pomaga dobry system irygacyjny?
Systemy irygacyjne pozwalają znacznie obniżyć zużycie wody. Szacuje się, że oszczędności wynoszą nawet ok. 50 proc. w porównaniu do tradycyjnego podlewania wężem ogrodowym. Co ważne, bez problemu możemy tego rodzaju systemy zaprogramować w taki sposób, by działały nocą lub we wczesnych godzinach rannych. W ten sposób można skutecznie zminimalizować straty wody, do których dochodzi na skutek parowania.
Warto zastanowić się, kiedy należałoby zamontować system irygacyjny w grodzie. Specjaliści zalecają instalację automatycznego nawadniania jeszcze przed założeniem ogrodu. Elementy systemu, które znajdują się pod ziemią, powinny być zamontowane jeszcze przed rozpoczęciem prac o charakterze budowlanym, np. układanie kostki brukowanej, budowa altan, pawilonów itd. Nadziemna część systemu (wszelkie zraszacze oraz linie kroplujące) powinna zostać zamontowana dopiero po założeniu trawnika oraz posadzeniu wszystkich zaplanowanych roślin. Oczywiście możliwe jest także zainstalowanie systemów irygacyjnych w już istniejących ogrodach, ale wymaga to znacznego nakładu pracy, czasu i ingerencji w dotychczasową aranżację ogrodu.
Więcej o skutecznym nawadnianiu możecie poczytać tutaj.