Wyobraź sobie piękny, słoneczny, jesienny dzień. Spacerujesz po swoim ogrodzie, lekki wiaterek owiewa Ci twarz, upajasz się zapachami późnego lata. Sięgasz po soczyste owoce, smakujesz lato, cieszysz się plonami. Piękny widok, prawda? Owoce z własnego ogrodu to naprawdę fantastyczna sprawa. O takim doświadczeniu marzy bardzo wiele osób. Ci, którzy posiadają duże ogrody mogą bez problemu sobie na to pozwolić. Wystarczy tylko trochę czasu i cierpliwości. Jednak co zrobić w sytuacji gdy twój ogród ma metr na metr i w dodatku znajduje się kilka pięter nad ziemią?
Wydaje się, że jest to sytuacja bez wyjścia. No bo jak posadzić drzewko owocowe na balkonie? Otóż bardzo łatwo. Nawet nie mając ogrodu możesz cieszyć się owocami ze swojej własnej uprawy. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zakup owocowych drzewek karłowych. Oprócz niezaprzeczalnych walorów dekoracyjnych mają one wiele innych ważnych zalet.
Drzewko karłowe, co to takiego?
Drzewka karłowe są to miniaturowe drzewa owocowe, które powstają w wyniku szczepienia. Nie są to modyfikacje genetyczne, a szczepienie nie wpływa na jakość roślin. Cechuje je niski wzrost oraz łatwość w uprawie i pielęgnacji. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi znacznie łatwiej jest je pielęgnować, a owoce mogą zbierać nawet nasze dzieci. Ogromną zaletą jest też to, że można sadzić je w donicach. Ponadto drzewko karłowe owocuje wcześniej niż drzewa tradycyjne, jest to różnica 1-3 lat. Owoce rosnące na odmianach karłowych nie ustępują rozmiarem czy smakiem owocom drzew normalnej wysokości. Wysokość pnia drzewka karłowego to zazwyczaj 0,4 – 0,5 m. a wysokość całego drzewa nie przekracza 2-3m. Zazwyczaj mają pokrój kulisty i wrzecionowaty ale można też spotkać drzewa karłowe o odmianie kolumnowej.
Uprawa drzewek karłowych
W ofercie sklepów ogrodniczych i szkółek spotykane są trzy rodzaje drzew szczepionych, są to: karły genetyczne, drzewa karłowe i drzewka karłowe z wstawką. Który rodzaj wybrać aby się nie rozczarować? Należy zwrócić uwagę na to ,że rodzaje te różnią się od siebie sposobem uprawy. Jedne należy palikować inne zaś chronić przed chwastami. Gdy nie jesteśmy pewni tego co wybrać zawsze możemy poradzić się sprzedawcy lub doświadczonego ogrodnika. W odróżnieniu od tego jakie drzewko wybierzemy na swój balkon, musimy dobrać do niego odpowiednią pielęgnację.
Karły genetyczne są sprzedawane jako tradycyjne drzewa miniaturowe, nie wymagają palikowania i są idealne do hodowli w donicach. Często sprzedawane są jako drzewka miniaturowe. W przypadku karłów genetycznych zaleca się przycinanie korzeni co 4 lata. Najczęściej spotykane tego typu drzewka to jabłonie, wiśnie i brzoskwinie.
Z kolei drzewa karłowe wymagają palikowania. Ich wysokość różni się w zależności od rodzaju drzewa. Niestety ten rodzaj roślin szczepionych posiada bardzo niską tolerancję na zaniedbanie i chwasty. Wymaga również rozrzedzenia owoców w celu odciążenia gałęzi. Najczęściej dostępne drzewa karłowe to: jabłoń, morela, wiśnia, brzoskwinia, grusza, śliwa, pigwa.
Drzewa karłowe z wstawką tak jak karły genetyczne nie wymagają palikowania. Są one szczepione dwukrotnie przez co uprawia się je dłużej. Są też niestety droższe. Podczas sadzenia musimy się dowiedzieć na jaką głębokość powinniśmy je umieszczać. Najczęściej dostępne drzewa z wstawką to: jabłoń, grusza.
Drzewko karłowe powinno się sadzić w dość dużych pojemnikach (min. 60 x 60 x 60 cm).
Ponadto decydując się na zakup niskopiennych drzewek owocowych, warto sprawdzić, jakie podkładki gwarantują im ich niewielkie rozmiary.
Pielęgnacja drzewek karłowych
Pielęgnacja drzewek karłowych jest o wiele łatwiejsza niż wysokich drzew owocowych, nie wymagają bowiem intensywnego cięcia i prześwietlania. Niestety mimo dużej wygody w przycinaniu, drzewa owocowe na podkładkach karłowych są krótkowieczne i bardziej wrażliwe na choroby. Przeżywają mniej więcej 10 -15 lat. Jeżeli sadzimy je w donicach i są przeznaczone na balkon nie jest to jednak duża wada gdyż możemy częściej wymieniać takie drzewka na nowe może zupełnie inne.
Drzewka karłowe mają niestety większe wymagania od drzewek wysokich. Wymagają systematycznego nawożenia, stałej wilgotności, dobrej jakości gleby oraz ciepłego stanowiska. Spowodowane jest to słabym systemem korzeniowym i niewysokim wzrostem drzewek. Drzewa karłowe mają na tyle słaby system korzeniowy, że rośliny wymagają palikowania, aby nie straciły stabilności pod ciężarem owoców. Na szczęście większość tych problemów możemy rozwiązać już na etapie sadzenia do donicy. Należy je umieścić w żyznym, przepuszczalnym podłożu a na dnie pojemnika zrobić duże otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Bardzo dobrze będzie się sprawdzała także warstwa drenażowa, np. z grubego żwiru czy kamyków. Jeżeli trafimy na dobry materiał to nie powinniśmy się martwić, jednak niektóre rodzaje karłowatych drzewek nie mają zbyt dużej odporności na przemarzanie. Należy pamiętać aby drzewka na zimę zabierać z balkonów, umieszczać w chłodnych i jasnych pomieszczeniach, dołować wraz z pojemnikiem lub porządnie okrywać. Pamiętajmy przy tym, że nie wolno zabezpieczać roślin materiałami nieprzepuszczalnymi dla powietrza, np. folią. Najlepiej będzie się do tego nadawała włóknina, styropian oraz agrowłóknina. Ze względu na mała ilość ziemi znajdującej się w donicy podłoże te szybko się wysusza, należy systematycznie podlewać nasze rośliny. Obfitość podlewania zależy również od tego w jakim położeniu znajduje się nasz balkon.
Jeżeli chodzi o nawożenie i ochronę przed szkodnikami oraz chorobami pielęgnacja wygląda tak jak przy drzewach owocowych wysokich.
Formowanie drzewek karłowych
Tak jak było wspomniane wyżej drzewka karłowe mogą mieć różne pokoje, m.in. kulisty, wrzecionowaty, kolumnowy.
Niektóre z nich np. odmiany o pokroju kolumnowym nie wymagają formowania, ponieważ rośliny te rosną w górę a nie rozrastają się tak jak inne odmiany na boki. Jest to np. odmiana Balerina (np. „Waltz”, „Bolero”, „Polka”). W przypadku jabłoni nie wytwarzają one długo pędów tylko przewodnik i krótko pędy, stosunkowo odporne na mróz. Obwód rośliny nie przekracza 80 cm a wysokość 2 – 2,5 m. Przycięcie roślin nie spowoduje ich nadmiernego rozkrzewienia.
Najbardziej polecaną formą prowadzenia koron drzewek karłowych jest forma wrzecionowata. Charakteryzuje się on tym, że posiada jeden główny, pionowy przewodnik od którego odchodzą poziomo rosnące pędy boczne. Tworzą one z przewodnikiem kąt prosty. Należy pamiętać ,że dolne gałęzie powinny być dłuższe od tych położonych wyżej. Może się wydawać, że jest to trudne jednak potrzeba tylko użycia długiego palika, przy którym drzewko będzie prowadzone.
Przykładowe karłowe drzewka owocowe:
Czereśnia karłowa karłowe typu Regina, Czereśnia karłowa typu Summit, Grusza karłowa karłowe Garden Pearl, Mini Grusza karłowa karłowe Garden Red, Mini Jabłoń Croquella Mrozoodporna, Jabłoń karłowa karłowata Delegrina, Jabłoń karłowa Delbarestivale, Morela karłowa Aprigold, Mini Śliwa Mariposa, Mini Wiśnia Piemont
Źródło: Anna Pabich / ogrodlokalny.pl