Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)
Biologia: Rozpiętość skrzydeł może sięgać 65mm. Wierzchołek pierwszej pary skrzydeł ma czarną plamę. W odróżnieniu od samców, samiczki posiadają w tym miejscu dwie dodatkowe plamki. Samiczki składają żółte jaja na spodniej stronie liści. Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków gąsienic występujących w naszych ogrodach.
Gąsienica bielinka kapustnika: Na roślinie żeruje zielona gąsienica z przebiegającymi wzdłuż ciała żółtawymi prążkami i czarnymi plamkami. Ciało ma włochate i osiąga długość do 4cm. Mają w zwyczaju żerować grupowo co może powodować ogołocenie całej rośliny.
Atakowane rośliny: Do ich ulubieńców należy kapusta, nasturcja czy też rzodkiew.
Szkodliwość: Ogałacają całą roślinę z liści, pozostawiając jedynie nagą łodygę. Mogą również wgryźć się w łodygę i zanieczyścić resztę rośliny swoimi wydzielinami.
Bielinek kapustnik zwalczanie: Jasne larwy ozdobione czarnymi plamkami, to przyszłe bielinki. Zimują one na murach, ścianach i płotach. W miarę możliwości należy je ręcznie usuwać, co zmniejszy ich szkodliwość latem. Szczególnej uwagi wymaga od nas okres od wiosny do wczesnej jesieni. Na bielinka działa odstraszająco zapach liści pomidorów. Co ciekawe, skuteczną metodą odstraszania bielinka jest posadzenie krzaczków pomidora pomiędzy grządkami z kapustą. Gdy zauważymy gąsienice na roślinie to należy zastosować Karate Zeon 050CS, Owadofos, Sadofos bądź Metoxem.
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)
Biologia: To niewielkie ćmy, których rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 25mm. Pierwsza para skrzydeł ma barwę brunatno – popielatą z falistymi przepaskami, druga para jest oliwkowo-popielata. Ćmy latają od maja do sierpnia i składają jaja w kwiatach jabłoni.
Gąsienice: Biało – różowe gąsienice z brązowymi głowami. Osiągają długość do 15mm. Wgryzają się do wnętrza wzrastających owoców (robaczywe jabłka) i opuszczają je kiedy opadną na ziemie. Następnie wspinają się do góry jabłonki i poszukują gałęzi na której mogłyby się przepoczwarzyć.
Atakowane rośliny: Jabłonie, grusze, pigwy i nieszpułki.
Szkodliwość: Wgryzają się do wnętrza owoców i powodują jego opadanie. Potrafi zabarwić wszystkie owoce w bardzo krótkim czasie. Zjedzenie takie zaatakowanego owocu przez człowieka może wywołać u niego biegunkę.
Owocówka jabłkóweczka zwalczanie: Należy wyzbierać spad w odpowiednim czasie, co pozwoli zmniejszyć populacje tego motyla. Wrogami naturalnymi owocówki są kuskowate, pająki i larwy złotooków. Można także zastosować pułapki feromonowe na samców. Najczęściej stosowane środki chemiczne to: Calypso 480SC, Insegar 25WP i Steward 30WG.
Owocówka śliwkóweczka (Cydia funebrana)
Biologia: Jego rozpiętość skrzydeł sięga do 14mm. Skrzydła pierwszej pary szarobrązowe z brązowo czarnymi plamkami, a tylnie szarobrązowe.
Gąsienice: Biała z czarną głową, a pod koniec rozwoju intensywnie różowa. Osiąga długość 12mm.
Atakowane rośliny: Śliwa, brzoskwinia, tarnina, morele, rzadko wiśnie i czereśnie.
Szkodliwość: Powodują robaczywienie i opadanie zawiązków i owoców. Zanieczyszczają owoce odchodami.
Zwalczanie: Grabienie i palenie wszystkich przedwcześnie opadłych owoców. Mocno zaatakowane rośliny można spryskać środkami: Calypso 480SC, Basudin 600 czy Diazol 500EW.
Piędzik przedzimek (Operophtera brumata)
Biologia: Rozpiętość skrzydeł wynosi 28mm. Ubarwienie szarobrązowe. Samce mają skrzydła kremowe, ciemne i faliste.
Gąsienice: Żółto-zielone gąsienice, z jaśniejszymi pasami przebiegającymi wzdłuż ciała. Osiągają długość do 25mm.
Atakowane rośliny: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, wrzos i wiąz.
Szkodliwość: Żerują na rozwijających się pędach, liściach i zawiązkach owoców i uszkadzają je. Gdy pojawią się masowo mogą ogołocić całe drzewo z liści.
Zwalczanie: Jesienią należy na pnie drzew nałożyć taśmę ogrodniczą, dzięki której bezskrzydłe samice nie będą wspinać na drzewa by złożyć jajeczka. W przypadku mocnego ataku zastosować środki: Talstar 100EC i Decis 2,5EC.