Hortensje – kompendium wiedzy

Czym są hortensje?

Hortensja (łac. Hydrangea) jest niewielkim krzewem dorastającym do 150 cm wysokości. Posiada owalne liście o ciemnozielonym ubarwieniu. Małe kwiaty tworzą kuliste kwiatostany (baldachogrona), które mogą osiągnąć nawet 25 centymetrów średnicy. Jest wiele odmian o kwiatach o różnych barwach: białe, różowe, czerwone i niebieskie o różnych odcieniach. Hortensje kwitną od czerwca do września.

W postaci dziko rosnącej spotykane są w Azji, z jej wschodnich i południowych rejonów skąd pochodzą. W Polsce do najpopularniejszych uprawianych odmian należą: hortensja bukietowa, krzewiasta, drzewkowata, ogrodowa i pnąca.

hortensje
Hortensje w ogrodzie zawsze cieszą oko

Jak uprawiać hortensje

Rośliny preferują glebę próchnicą, wilgotną o kwaśnym odczynie – około 5,5 pH. Nie należy sadzić je w glebie o odczynie pH 7,0 i wyższym, gdyż zwiększamy ich podatność na różne choroby. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych, osłoniętych od wiatru. By zachować odpowiednią wilgotność gleby możemy ściółkować rośliny korą. Przy glebie zasadowej dodajemy kwaśny torf ogrodniczy.

Hortensje rozmnażamy przez sadzonki pędowe. Wiosną z zielnych pędów bocznych, a latem z pędów odziomkowych. Sadzonki można pobierać od czerwca do sierpnia. Wybieramy nie kwitnące pędy i pobieramy sadzonki z dwoma – trzema parami liści. Pędy ukorzeniają się w ciągu 6-8 tygodni.

Jak pielęgnować hortensje?

Zimą należy je okrywać przed mrozem. Robimy to poprzez usypywanie kopca z kory, która zabezpieczy korzenie rośliny przed przemarznięciem. Krzewy owijamy także siatką cieniującą.

W zależności od odmiany Hortensje należy przycinać lub nie. Przycinania wymagają odmiany bukietowe i drzewkowate, które rozwijają kwiaty na tegorocznych pędach. Odmiany te przycinamy raz do roku, wczesną wiosną. Robimy to tuż przy samej ziemi. Pozostawiając krótkie łodygi z dwoma lub trzema pączkami. To z nich wyrosną latem nowe pędy, które rozkwitną. Przycięte rośliny mocniej kwitną i rozwijają dorodniejsze kwiatostany.

hortensje
Hortensje rosnące na dziko najczęściej spotykamy na terenach Azjii

Unikać należy natomiast przycinania Hortensji ogrodowych. W tych odmianach kwiatostany rozwijają się na pędach zeszłorocznych. Skracanie lub cięcie pędów w tych odmianach spowoduje, że nie zakwitną. Pielęgnację ograniczamy do usunięcia wczesną wiosną pędów, które są chore, suche, przemarznięte lub uszkodzone. Później po skończonym kwitnieniu usuwamy same przekwitłe kwiatostany, uważając aby nie usunąć zawiązków kwiatowych rozwijających się poniżej. To z nich w przyszłym roku rozkwitną nowe kwiatostany.

Wiosną lub na początku lata możemy rośliny nawozić. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne bez dodatku wapnia. Na rynku istnieje także wiele nawozów specjalnych o składzie przygotowanym właśnie pod Hortensje.

Choroby i szkodniki

Sprawdź również nasz spis najczęstszych chorób i szkodników.

Zostaw nam swój komentarz