Postanowiłeś, że w nadchodzącym sezonie postawisz na działce domek ogrodowy? Jeżeli tak, to sprawdź, w jaki sposób go samodzielnie zbudować. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania np. narzędzi ogrodowych.
Jaki domek ogrodowy wybrać?
W sklepach specjalistycznych domek ogrodowy jest bardzo szeroko dostępnym produktem – wybierać można wśród domków drewnianych, metalowych czy wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Gdy mowa o budowie własnego, większość zainteresowanych decyduje się na drewno. Wpływ na to mają właściwości tego materiału – jest on trwały, solidny i dobrze się prezentuje.
Budowa własnego domku ogrodowego nie jest skomplikowana, ale trzeba pamiętać o pierwszym, najważniejszym kroku, czyli przygotowaniu projektu. Ten powinien uwzględniać funkcje, jakie będzie spełniał domek. Jeżeli ma on służyć zarówno do przechowywania sezonowych sprzętów, miejscem na przechowywanie twoich rzeczy na grilla i ognisko jak i być miejsce małym warsztatem, to należy to uwzględnić w przygotowywanym projekcie.
Co należy zrobić przed budową domku ogrodowego
Zanim na działce czy w przydomowym ogrodzie stanie domek ogrodowy, warto odpowiednio wcześniej zadać sobie kilka pytań i zaplanować poszczególne etapy budowy. Dzięki temu łatwiej będzie postawić idealny domek. Podstawowym pytaniem jest wspomniane już wyżej, dotyczące jego wielkości. Poza tym warto zastanowić się nad kształtem domku.
Przy sporządzaniu projektu domku ogrodowego, warto pamiętać o materiale, z jakiego zostanie on wykonany. W zależności od przeznaczenia i materiału, na tym etapie należy pamiętać np. o wyznaczeniu miejsca na okna czy dodatkowe wyposażenie np. półki różnego rozmiaru, na których będzie można poukładać poszczególne narzędzia.
Przygotowanie projektu
Najlepszy domek ogrodowy zbudujecie przygotowawszy uprzednio porządny projekt. Osoby mające wyobraźnię, powinny bez większego problemu samodzielnie przygotować projekt, który następnie zrealizują. Zainteresowani, którzy nie czują się na siłach podołać temu zadaniu, powinni skorzystać z pomocy specjalisty, czyli architekta. Takie rozwiązanie jest praktyczne, osoba zamawiająca projekt może być pewna, że domek zostanie zaprojektowany w taki sposób, by był solidny i wytrzymały.
O czym pamiętać przy samodzielnym projektowaniu domku ogrodowego? Przede wszystkim o formalnościach. Architekt podpowie, kiedy konieczne będzie dokonanie zgłoszenia do właściwego urzędu. Osoby zdecydowane na postawienie swojego domku, muszą same pilność kwestii formalnych. Ogólną zasadą jest, że budowę domku ogrodowego o powierzchni do 25m2 i wysokości 4 m (przy dachu płaskim) i 5 m (przy dachu stromym), nie trzeba zgłaszać.
Kiedy rozpocząć budowę?
Ukończenie etapu projektowania domku ogrodowego, rozpoczyna kolejny, czyli nabywanie materiałów niezbędnych do jego budowy. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy, warto zapoznać się z prognozą pogody na najbliższe dni. Pierwsze prace należy rozpocząć w słoneczne, wiosenne dni tak, by w trakcie wakacji domek był już gotowy.
Od czego rozpocząć? Podstawową sprawą jest wykonanie fundamentów, na których będzie stał domek ogrodowy. Po zakończeniu tego etapu prac, należy rozpocząć budowę konstrukcji z desek. Gdy szkielet domku jest gotowy, można przystąpić do obicia go deskami. Pamiętać warto o dwóch kwestiach: pozostawieniu przestrzeni na okno, jeżeli takie zostało uwzględnione w planach i zamontowaniu rynien. Potem pozostają już tylko prace wewnątrz domku.