W artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie, jakie choroby atakują dynie i rośliny dyniowate. Dowiecie się także, jak się objawiają oraz jak z nimi walczyć.
Parch dyniowaty
Zapobieganie parcha dyniowatego: chcąc zapobiec chorobie, musimy zaprawić nasiona i zmianować je. Możemy zwalczać go także za pomocą środków chemicznych.
Jak rozpoznać? Na związkach możemy zauważyć małe, szare plany, które najczęściej przy dużej wilgotności gleby pokrywają się miękkim ciemnym nalotem zarodników. Na liściach rośliny możemy zauważyć brązowe plamy, ich średnica wynosi około 1 cm. Zakażone owoce po zbiorze gniją i są niekształtne. Źródłem zakażenia są zagrzybione części roślin oraz zainfekowane nasiona.
Kanciasta bakteryjna plamistość liści
Objawy tej choroby: na liściach możemy zauważyć wodniste, beżowe plamy, które po kilku dniach zaczynają zasychać. Na liściach z czasem możemy zauważyć dziurki. Kiedy usuniemy zakażone rośliny, musimy je spalić – nie można ich kompostować! Następnie profilaktycznie wykonujemy zabiegi preparatami miedziowymi. W tym miejscu powinny być, zaprzestane uprawy roślin dyniowatych przez kolejne 3 lata!
Mączniak rzekomy
Objawia się żółtymi plamami na liściach, kiedy jest duża wilgotność powietrza, na spodzie pojawiają się biały nalot na liściach na spodzie. Zwalczamy go za pomocą wykonywania zabiegów profilaktycznych preparatami chemicznymi.
Mączniak prawdziwy dyniowatych
Objawia się białymi mączystymi nalotami na liściach, zwalczamy go za pomocą środków chemicznych.