Każdy kto ma mały ogród często zastanawia się, jak go urządzić, by był ładny i funkcjonalny. Jest tak, gdyż jest to nie lada wyzwanie. Musimy tak zagospodarować nasz mały ogród, aby uniknąć wrażenia ciasnoty i pomieścić w nim wszystko, co niezbędne. Ja w tym artykule postaram się pokrótce opisać, jak powinno się urządzić taki mały ogród.
Gdy mamy mały ogród, a widoczne ogrodzenie w nim to ukryjmy je za roślinami. Dlaczego?
Ponieważ, widoczne ogrodzenie jeszcze bardziej optycznie pomniejsza przestrzeń naszego ogrodu. Z tego też względu warto jest zasłonić je roślinnością bądź obsadzić pnączami. Świetne do tej roli okazują się winobluszcze, wilce lub milinem amerykański. Takie widoczne ogrodzenie możemy również zasłonić poprzez usypanie przed nim skarpy, zasadzenie krzewy albo trawy ozdobnej, które je przesłonią. Fajnie jeżeli za naszym ogrodem jest las lub łąka, gdyż wtedy zakryte w ten sposób ogrodzenie wtopi się w otoczenie i optycznie otworzy ogród na przestrzeń.
Poza tym w takim małym ogrodzie nie powinno być zbyt wiele dużych roślin i ozdób. W zupełności wystarczy jeden duży krzew, drzewo bądź rzeźba lub ozdobna waza w samym centrum ogrodu. Oczywiście wokół nich mogą być rozmieszczone inne elementy, takie jak: rabaty. Takie rozwiązanie zalecane jest, gdy nasz mały ogród zbliżony jest kształtem do kwadratu lub okręgu. Jeśli chodzi o rośliny to wybierajmy takie o jasnych, zimnych barwach, gdyż tylko takie optycznie powiększą niewielką przestrzeń ogrodu.
Natomiast wszelkiego rodzaju konstrukcje i budowle w takim ogrodzie powinny być białe, srebrne i kremowe. Powinniśmy postawić na rośliny o liściach i kwiatach w zimnych, jasnych odcieniach, takich jak: dereń biały, czyściec wełniasty, goździk pierzasty. Bardzo ważne jest też to, aby jasne barwy przeważały na granicy działki.
Poza tym w małym ogrodzie warto jest sadzić rośliny, które mają drobne liście i delikatne, małe kwiatki. Są nimi, np., róża nozomi, czarny bez, macierzanka, konwalia, rogownica kutnerowata i barwinek. Można też w jednym zakątku ogrodu ustawić półokrągłą kratę albo pergolę i obsadzić ją pnącymi kwiatami.
Aby nasz ogród wydał się większy, to przez najdłuższą część ogrodu powinniśmy poprowadzić krętą ścieżkę, która znika za kępkami roślin bądź krzewów. Ale jej krawędzie absolutnie nie powinny być wyraźnie wyodrębnione z otoczenia, niech stapiają się z roślinnością rosnącą obok. Taką ścieżkę można też wysypać drobnym żwirem, który będzie w stonowanym kolorze, zbliżonym do koloru ziemi.