Rośliny na komary

O tym jak uciążliwe są komary nie trzeba nikomu przypominać. Do walki z nimi wykorzystać możemy różne chemiczne środki, takie jak: maście, spraye, pułapki czy rozpylacze. Istnieją jednak bardziej naturalne sposoby na ich odstraszanie. Mowa tutaj o dwóch roślinach o niezwykłych właściwościach: Kocimiętka (Nepeta L.) i Komarzyca (Plectranthus coleoides).

Kocimiętka w walce z komarami

Kocimiętka to roślina o białych, niebieskich, różowych lub liliowych kwiatach. Kwitnie od czerwca do lipca a także od września do października. Dorasta do wysokości 1 metra. Występuje około 200 różnorodnych gatunków. Nazwa rośliny wzięła się od jej wpływu na koty. Roślina wydziela koci feromon, który działa na koty jak narkotyk. Kiedy koty na nią natrafiają zaczynają ją lizać, gryźć, tarzać się w niej lub bawić się nią. Statystycznie na jej działanie podatnych jest około 2/3 kotów.

Roślina wytwarza również substancję odstraszającą bolimuszki, muchy i komary. Wydziela ją cała roślina, a nie tylko jej kwiaty. Podobno olejek z kocimiętki działa na komary 10 razy skuteczniej niż środki chemiczne.

komary
komary to wyjątkowo uciążliwe stworzenia

Komarzyca odstraszająca komary

Druga roślina to Plektrantus koleusowaty nazywany potocznie komarzycą, komarnicą czy kadzidełkiem. Pochodzi z obszarów tropikalnych. W naszym kraju uprawiana jest głównie jako roślina domowa, pokojowa. Kwitnie od lata do jesieni, jednak w naszych warunkach rzadko. Roślina wydziela nieprzyjemny i silny zapach, który odstrasza mole i komary.

Zostaw nam swój komentarz