Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak ciekawie urządzić swój ogród? Jest wiele sposobów na to, aby ogród był oryginalny. Każdy człowiek ma swoje indywidualne poczucie estetyki, a jego otoczenie idealnie to odzwierciedla. Między innymi dlatego nie spotkamy nigdy dwóch jednakowych ogrodów. Podczas tworzenia projektu trzeba pamiętać, że przyroda to nie tylko zieleń i roślinność, to również woda. Dlatego interesującym elementem ogrodu może stać się oczko wodne.
Jak zbudować oczko wodne?
Przed przystąpieniem do prac związanych z instalacją oczka wodnego musimy wybrać dogodną lokalizację. Najlepiej usytuować je w rozsądnej odległości od drzew, ale w miejscu niezbyt nasłonecznionym, ponieważ na słońcu szybko wyparowuje woda oraz namnażają się liczne glony. Musimy również zastanowić się nad kształtem oraz wielkością ogrodowego jeziorka. Jeżeli chcemy, aby było mniejsze niż cztery metry kwadratowe wówczas możemy zastosować specjalne formy stawowe wykonane z polietylenu. Przy tych większych, jako podłożę trzeba wykorzystać folię do oczek wodnych wykonaną z PCV. Nie bez znaczenia jest również głębokość zbiornika. Musi on posiadać minimum 40cm oraz posiadać trzy poziomy roślinności o różnych wymaganiach. To pozwala zniwelować ilość wyparowywanej wody oraz powstrzymać rozrost glonów. Jeżeli chcemy hodować ozdobne ryby, wówczas głębokość oczka musi przekraczać metr, pozwoli to uchronić nasze zwierzęta przed zimowym mrozem.
Oczko wodne: jak powinno wyglądać?
Po rozważeniu wszystkich aspektów technicznych przychodzi czas na zadumę nad estetyką. Projektując oczko wodne należy zadbać o jego naturalne kształty. Nie jest to zbyt trudne, a jedyne o czym trzeba pamiętać to: nie stosowanie zbyt ostrych kształtów i krawędzi. Wokół należy zadbać o odpowiednią roślinność, która w należyty sposób wyeksponuje oczko i sprawi, że będzie ono bardziej zauważalne. Należy wystrzegać się roślin, które znacznie je przytłoczą. Dbałość o estetykę nieodłącznie związana jest z dbałością o wodę. Należy pamiętać o zainstalowaniu wszystkich niezbędnych urządzeń. Pompy, filtry, przewody, oświetlenie – to wszystko niezbędne jest do właściwego funkcjonowania oczka.
Sama instalacja nie jest niczym skomplikowanym, podobnie jak aranżacja oczka w naszym ogrodzie. Jest kilka sprawdzonych rozwiązań, które są powszechnie stosowane. Największy problem stanowi utrzymanie go w należytej czystości. Pochłania to sporo czasu oraz jest dosyć kosztowne. Piękno jest bezwartościowe, dlatego wiele osób nie zważa na liczne trudności i decyduje się na to, aby w ten sposób upiększyć swój ogród.