Muchówki w twoim ogrodzie – kompendium wiedzy

Muchówki (Diptera)

To maleńkie lub średniej wielkości owady, z których większość jest ogrodowymi szkodnikami. Muchówka posiada jedną parę błoniastych skrzydeł na śródtułowiu, z licznymi podłużnymi żyłkami. Za szkody wyrządzone w roślinie odpowiadają formy larwalne muchówek. Są one beznogie, czerwiowate i często ze zredukowaną głową, wciąganą do tułowia. Żywią się różnymi gatunkami roślin, a niektóre atakują konkretne jej części: nasiona, korzenie, owoce, łodygi lub liście. Wgryzają się w tkankę roślinną, drążą kanały w roślinie lub wytwarzają galasy. Muchówki występują na roślinach ozdobnych, warzywnych, drzewach i krzewach owocowych oraz trawnikach. Zwalczanie tych i podobnych im szkodników bywa uciążliwe aczkolwiek są na to również tanie, domowe metody.

Gatunki muchówek

Połyśnica marchwianka (Psila rosae)

Biologia: Niewielka muchówka czarna, nogi i czułki oraz skrzydła u nasady ma żółte. Głowa jest brunatna z czarna plamką. Larwy są żółtobiaławe i wałeczkowate. Wylot tego owada następuje w pierwszej połowie maja i trwa do pierwszych dni lipca. Żyją od 2 do 4 tygodni.

Atakowane rośliny: Marchew, seler naciowy, seler korzeniowy, pietruszka naciowa, koper, lubczyk, kolendra, pasternak, pokrzywa, rzepak i mniszek.

Szkodliwość: Larwy początkowo żerują na bocznych korzeniach marchwi, a po paru dniach wgryzają się do korzenia głównego i wędrują do góry, do nasady liści. W jednym korzeniu może znajdować się nawet 7 larw. U rośliny zostaje zahamowany wzrost, liście rośliny zabarwiają się na czerwono. Korzenie stają się rdzawo brązowe z widocznymi liniami (korytarzami). Na korzeniach pojawiają się otwarte rany, stąd też roślina jest wrażliwa na atak grzybów i bakterii. W przypadku silnego porażenia całe rośliny żółkną i więdną.

Zapobieganie: Przykrywanie młodych roślin ogrodniczą włókniną.

Zwalczanie: Uprawy najlepiej zasiewać pod koniec wiosny, przez co unika się ataku pierwszego pokolenia larw. Unikać zakładania plantacji w pobliżu pól ubiegłorocznych oraz zakładać je na terenie otwartym, z daleka od zadrzewień. Niszczyć chwasty. W okresie zagrożenia nasiona można zaprawić preparatami: Nomolt czy Marshal i Oftanol.

Śmietka kapuściana (Hylemyia brassicae)

Biologia: Owad o długości 6mm, ubarwienia szarego, z czarnymi szczecinkami. Samice mają żółty odcień ciała i skrzydeł. Larwa jest biała bądź kremowa i ma 8mm długości. Żyją do 3 tygodni. Larwy występują od pierwszych dni maja do później jesieni.

Atakowane rośliny: Pierwsze pokolenie muchówek występuję na: kapuście i kalafiorach; drugie na: brokułach, kapuście brukselce i włoskiej. Atakowane rośliny ozdobne to: lewkonia, pszonaki, żagwiny i smagliczki.

Szkodliwość: Larwy z pierwszego pokolenia występują głównie na części podziemnej rośliny, a larwy dalszych pokoleń atakują szyjkę korzeniową, główki kapusty i róże kalafiorów. Zewnętrzne liście zaatakowanej rośliny stają się matowozielone, a potem żółkną i zamierają. Na korzeniach rośliny widać płytkie kanały, a w główkach kapusty powstają kanały prowadzące w głąb. W jednej roślinie może być do 100 larw.

Zwalczanie: Niszczyć kwitnące chwasty wabiące muchówki. Wokół podstawy roślin można rozmieścić kawałki kartonu lub krążki filcu (średnica 10cm), na których szkodniki złożą jajeczka, które wyschną i zginą. W przypadku silnego zarażenia można opryskiwac rosliny na polu: Karate czy Nomolt.

Miniarka chryzantemówka (Phytomyza syngeniae)

Atakowane rośliny: Chryzantemy, gerbery, złocienie i popielniki.

Szkodliwość: Niewielkie larwy muchówki żerują we wnętrzu liści roślin. Na zaatakowanych liściach pojawiają białe lub bladozielone linie (tunele szkodników).

Zapobieganie: Należy natychmiast wyrwać zaatakowane przez szkodnika liście.

Zwalczanie: Regularnie spryskiwać rośliny imidakloprydem.

Zostaw nam swój komentarz